7/10/2013

Dla zainteresowanych historią mody i obyczajów - książki, część 1

Zaczynam od dzisiejszego dnia pierwszy cykl na moim blogu – historia mody i obyczajów. Informuje, że będzie ukazywać się całkowicie przypadkowo oraz nie chronologicznie obejmując wiele tematów (począwszy od ubioru, makijażu, czy dodatków takich jak biżuteria). Na samym jednak początku chciałabym polecić parę pozycji książkowych, na które warto zwrócić uwagę. Każdy, kto jest zainteresowany tematem charakteryzacji, mody, czy obyczajów. Przedstawione pozycje są dostępne na rynku polskim i przetłumaczone. Część 1. Kolejność przypadkowa:)
1. Jak dla mnie biblia, książka Historia mody (Boucher Francois). Grube, obszerne tomisko, które zaprasza nas w długą, ale przyjemną podróż od czasów prehistorycznych aż do mody współczesnej – polecam. Zawiera bardzo dużo niezbędnych informacji oraz ilustracji.
2. Cykl wydawnictwa Ossolineum poświęcony Historii życia prywatnego (czyli historia może być bardzo ciekawa). Może odbiega troszkę od typowej tematyki mody, ale jednak jest godna uwagi. W końcu pewne przekonania, czy tendencje wpływały na ówczesny ubiór. Poszczególne tomy opowiadają o życiu zwykłych ludzi z przeróżnych epok. Mój ulubiony tom to 4 poświęcony okresowi od Rewolucji francuskiej do I Wojny Światowej. 
3. Umberto Eco (tego pana akurat nie trzeba przedstawiać) napisał dwie interesujące pozycje (reszta książek również jest godna uwagi) Historia piękna oraz Historia brzydoty (moja ulubiona). Oba tomy w zależności od wybranej tematyki uważnie analizują pojęcia z zakresu dziedziny estetyki; piękna, brzydoty, czy kiczu. Mnóstwo ilustracji, fragmentów tekstów i komentarzy – warto sięgnąć.
4. Film i moda, Hendrykowski Marek. Jak pisze sam autor we wstępie: „Film i moda są jak stare dobre małżeństwo, (…) a wzajemna fascynacja, która [je] niegdyś połączyła, nie przemija i odradza się ciągle na nowo”. Kino tworzy niejednokrotnie modowe trendy, wyrabia gusty, wyznacza ikony stylu, czy nawet zachęca nas do eksperymentowania z ubiorem. Pamiętamy wszyscy wizerunek Annie Hall z filmu Woodego Allena o tym samym tytule, który stał się już niemal kultowy.
5. Ilustrowana historia strojów. Mnóstwo graficznych ilustracji, jak sama nazwa książki wskazuje i praktycznych informacji z bardzo dokładnym rozróżnieniem na epoki, miejsca itd. Jest na czym oczko zawiesić.
W przygotowaniu czekają na przeczytanie: Historia stroju, Historia czystości i brudu :), Historia ciała oraz Jak czytać modę, System w modzie i Estetyka w modzie (również dostępne bez problemu na polskim rynku wydawniczym). Trochę zajmie mi czytanie tego spisu lektur :) Jednak już wkrótce moje zwariowane makijaże oraz inne:) W przygotowaniu makijaż starożytnej Egipcjanki. 1 komentarz: