7/11/2013

Historia makijażu - Egipt

Egipcjanki malowały mocno oczy nie tylko ze względów estetycznych, ale praktycznych. Kto spopularyzował ten wizerunek? Oczywiście Elizabeth Taylor jako Kleopatra:)


Od najdawniejszych czasów Egipcjanie (panie i panowie także) malowali dolne powieki pastą z czarnym proszkiem z galeny (minerał z gromady siarczków) lub z chryzokoli (kolejny minerał), dzięki któremu  uzyskiwano kolor zielony. Makijaż pełnił funkcję ochronną i zarazem magiczną przed wszelkimi insektami, zarazkami oraz innymi chorobami. Kiedy wylewał Nil mieszkańców Egiptu nękały choroby i stany zapalne, spowodowane m.in. dostawaniem się do oczu różnych drobnych cząsteczek. Kosmetyki do makijażu przechowywano w małych pojemnikach z lnu lub skóry. Szminki do ust (Egipcjanki również malowały usta) trzymano w muszlach bądź łodygach bambusa. Używano także grzebieni, łyżki do mieszania i nakładania barwników, czy balsamów. (Informacje z książki Historia mody)


Ówczesny ideał piękna - Nefretete

Mam nadzieje, że w najbliższym czasie uda mi się wykonać taki makijaż na własnym oku, oczywiście przy pomocy współczesnych kosmetyków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz