7/27/2013

Kolor czerwony w filmie - symbolika

Zainspirowana książka o teorii koloru w filmie, szukając sama nowych przykładów, postanowiłam zagłębić temat. Kino jest magiczne, a oglądając filmy ulegamy obrazowi, nie zastanawiając się dlaczego tak się dzieje. Nie rozbijamy obrazu filmowego na drobniejsze czynniki. Dlaczego ta suknia była różowa? A ściany niebieskie? Nieistotne? Skądże, nic bardziej mylnego. Ulegamy magii koloru na co dzień, nie tylko w przemyśle filmowym, ale reklamach itd. O istocie koloru i jego mocy dobrze wiedzą wizażyści, charakteryzatorzy, czy scenografowie. Dzisiaj zaczynam kolejny cykl - a pierwszy będzie kolor czerwony. Czerwień kojarzona jest z agresją, działaniem, czy namiętnością. Ten kolor działa jak kofeina dla naszych zmysłów (wiele filmów akcji zazwyczaj prezentuje plakaty z przewagą czerwonego i dynamicznymi postaciami). Oczywiście dobrany odpowiednio odcień czerwonego również ma znaczenie (np. ciepłe czerwienie są zmysłowe). Kolor czerwony również jest kojarzony z władzą. Symbolizuje pewność siebie, czy energiczność. Barwa ta przykuwa również naszą uwagę - już wiecie dlaczego napis SALE np 70 % jest zazwyczaj na czerwonym tle:) W Chinach jest symbolem szczęścia dlatego panna młoda ma suknie w tym kolorze. Czerwień to również ciepło. 

Czerwień - władza / działanie / rywalizacja. Kolor jest jak już wspomniałam atrybutem króla. Dlaczego? Pamiętajmy, że w dawnych czasach kolor był luksusem, wiązało się to z wytwarzaniem, produkcją. Tylko dwór mógł pozwolić sobie na kolorowe szaty.


W filmie Pracująca dziewczyna żądna władzy Katherine Parker ubiera się oczywiście w mocną czerwień.      

Oraz bezwzględna Czerwona królowa z Alicji w Krainie Czarów z charakterystyczną peruką. 


Czy ktoś wyobraża sobie królową Cersei Lannister (Gra o Tron) w bieli? To chyba zabiłoby jej dynamiczny i bezwzględny charakter. I nie chodzi tutaj tylko o barwy herbu Lannisterów. Chociaż kolor czerwony pasuje tutaj jak ulał. Kto zna serial bądź książki wie o co chodzi:)

Czerwień to namiętność. Żaden tak kolor nie oddaje uczuć miłości, zmysłowości ani pożądania. 

  
Czerwona suknia Miny wydaje się jeszcze bardziej zmysłowa w blasku świec. To też uczucia żądzy i miłości jakimi Dracula darzy bohaterkę. 


Nie bez powodu kochanka Toma w Wielkim Gatsbym ma nie tylko czerwone usta, ale wiele dodatków w tym kolorze oraz włosy wpadające w ten odcień. To typowy akcent na rolę postaci. Biel oraz inne jasne kolory (w tym jasny róż) są zarezerwowane dla niewinnej Daisy aby zmylić widza. Nie bez powodu w pierwszych sezonach serialu Mad Men Joan wzbudza pożądanie u kolegów. Jednak, aby zmienić lekko charakter postaci, albo raczej jej odbiór (podkreślając m.in. skończone romanse) filmowcy w ostatnich sezonach ubierają bohaterkę w ciemne, przytłaczające kolory. Podkreśla to również zmianę życia postaci, po tym jak została matką. Czerwień również stała się symbolem uwięzienia Joan na płaszczyźnie pożądania przez mężczyzn, kiedy dokonuje dramatycznego wyboru. Zgadza się na spędzenie nocy z właścicielem pewnej firmy. W tej scenie wyjątkowo ubiera czarną suknię (niczym żałobną). 

I jeszcze na koniec


W filmie Jezebel - dzieje grzesznicy główna bohaterka na bal debiutantek ubiera czerwoną suknię, aby podkreślić swoją niezależność i upartość. W zasadzie kończy się dla niej to skandalem oraz utratą narzeczonego. W rzeczywistości w trakcie kręcenia filmu aktorka była ubrana w suknię koloru brązowego, gdyż w czarno-białym filmie lepiej wygląda niż sama czerwień. 

Mam nadzieje, że się podobało. Jak ktoś chciałby jakiś kolor niech napisze w komentarzu. 

2 komentarze:

  1. czerwien jest dla mnie kolorem nie do znudzenia, zaskakuje,kusi- super zestawienie!

    OdpowiedzUsuń