8/05/2013

Charles Frederick Worth, Haute Couture i Prêt-à-porter

Hej. Dzisiaj kolejna notka ze świata mody, a raczej kto to? i co to? Dla osób interesujących się modą nie są to nowe pojęcia, ale ważne jest takie małe przypomnienie.


Charles Frederick Worth, nazywany geniuszem XIX mody, ojcem Haute Couture, tzw. krawiectwa wysokiego, pierwszy artysta w świecie mody, nie rzemieślnik. Sam Charles był z pochodzenia Anglikiem, który urodził się w Bourne w Lincolnshire. Jego kariera rozpoczęła się od pracy u dwóch londyńskich handlarzy tkaninami, gdzie zdobył potrzebną wiedzę na temat materiałów oraz poznał sekrety działania rynku. Inspiracją dla jego pierwszych projektów stały się portrety historyczne które studiował podczas wielu wizyt w National Gallery w Londynie. Kiedy przeprowadził się do Paryża odniósł sukces jako najlepszy sprzedawca, co pozwoliło mu na dalsze działania. Dzięki swojemu zdobytemu doświadczeniu oraz sporej liczbie oddanych klientów, stworzył dział szycia ubrań. Już za swoje pierwsze projekty otrzymał pochwały. Jego projekty sukni chwaliła sama cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III. W 1858 r. otworzył pod własnym nazwiskiem The House of Worth w Paryżu. W ciągu 10 lat, stał się powszechnie znanym, wpływowym artystą w projektowaniu mody. Tworzył unikatowe stroje, przygotowywał wiele niezwykłych projektów, prezentowanych w salonie przez żywe modelki a nie manekiny, co było w tym czasie nowością. Tworzono na jego życzenie nowe kolory tkanin. Jego suknie cechowały się wykorzystaniem dużych ilości materiału, ale idealne dopasowane do ciała. Były luksusowe i niepowtarzalne. Charles bardzo dbał o swoich klientów. Obecnie jego dzieła można zobaczyć m. in. w The Costiume Institute w The Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Sam Charles zmarł w 1895 roku w Paryżu. Odcisnął ogromny wpływ na przyszły świat mody, a raczej funkcjonowanie domów mody.


Jako pierwszy również umieszczał metki na ubraniach
Cudowne suknie 

Ok. Jeszcze raz :) Haute Couture, czyli wysokie krawiectwo, które narodziło się w XIX-wiecznym Paryżu. Pojecie odnosi się do ubrań szytych na zamówienie, w pojedynczych egzemplarzach. Pierwszy prawdziwy dom haute couture założył Charles Frederick Worth w 1858 roku w Paryżu, gdzie szył ubrania na indywidualne zamówienie klientek. Najwięksi twórcy haute couture to m.in.: Chanel, Yves Saint-Laurent, Christian Dior, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, Givenchy, Paco Rabanne, Versace, Prada, Louis Vuitton, czy Valentino. Jego przeciwieństwem jest pojęcie Prêt-à-porter tzw. gotowe do noszenia ubrania. Pojecie odnosi się do czyli kolekcji ubrań dostępnych w sklepach, z produkcji seryjnej, które nie są szyte na zamówienie u krawca. Tak powstała i rozpropagowała ten styl firma Cacharel. Projektantami kolekcji tego typu są m.in. Donna Karan czy Marc Jacob. Do dzisiaj dobra luksusowe są kojarzone z haute couture. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz