9/06/2013

Mad Men - szyk i elegancja lat 60

Hej. Dzisiaj chciałabym tak troszkę napisać o jednym z moich ulubionych seriali ostatnich lat, który wyróżnia nie tylko wciągająca fabuła, ale i "wizualna otoczka". Uwagę skupiają na sobie dopracowane dekoracje, wnętrza oraz kostiumy i charakteryzacja, które pozwalają nam zanurzyć się w opowieści i dodają jej realizmu. Czujemy się jakby ktoś naprawdę cofnął się w czasie i zrealizował serial w latach 60. Mad Men opowiada historię niepokornych ludzi, którzy pracują w agencji reklamowej na początku lat 60 (kiedy zaczyna się sezon 1, sezon ostatnio emitowany to już końcówka lat 60, początek 70 - zatem jest jakby panoramą tamtych lat i źródłem wszelkich informacji, echem odbijają się tutaj wydarzenia jak śmierć Marilyn Monroe, zamach na prezydenta Johna F. Kennedy'ego czy Martina Luthera Kinga, nie brakuje również odnośników do bieżących kampanii wojennych USA, czy tzw. rewolucji seksualnej). Serial zatem nie jest szczelnie zamkniętą bańką, głuchą na wszelkie wydarzenia i przemiany. Jednak nie będę skupiała się na fabule, ani na naprawdę interesujących postaciach (a każda jest tutaj warta uwagi). Opiszę tylko tą wizualną część, która bardzo mnie urzekła.
Panowie kiedyś mieli w sobie więcej elegancji - powiedziałaby niejedna babcia :)

Janie Bryant pracuje przy serialu jako kostiumograf. To właśnie dzięki niej możemy podziwiać cudowne kreacje w filmie. Do jednego odcinka Janie jest w stanie przygotować aż 300 stylizacji (bijmy pokłony, bo praca nad stylizacjami nie jest łatwym zadaniem, jak może się wydawać). Tutaj oczywiste zdaję się, że nie można skupiać się tylko na aktorach pierwszoplanowych, ale i na drugoplanowych i statystach! Również dobór strojów nie jest przypadkowy, ale powinien podkreślać charakter postaci. Jak opisuje sama Janie; np. główny bohater Don Draper jest postacią nieco tajemniczą, więc wybierano dla niego nieco stonowane kolory, aby nie rzucał się bardziej w oczy. Natomiast w przypadku Rogera Sterlinga, który jest przedstawicielem starszego pokolenia, nosi on eleganckie tradycyjne garnitury (nieraz trzyczęściowe).
   Po lewej w eleganckiej czerni Roger, a po prawej Don w szarości. 

W męskiej elegancji nie brakuje zatem dopasowanych garniturów, wysokiego stanu spodni, smukłych krawatów, czy składanych chusteczek w kieszeni. A jak z modą kobiecą w serialu? Ponieważ główną dewizą projektantki jest autentyczność, więc wszystko ma być zgodne z modą ówczesnych lat - od bielizny, po pończochy, dodatki itd - czyli wszystko, a sukienki miały kilka warstw począwszy od halki :) Na początku było to uciążliwe, jak wspominają w wywiadach aktorzy. Powracając do kobiecych bohaterek i ich kreacji, tutaj również kierowano się zasadą, aby kostium podkreślał postać. Zatem Joan ma być symbolem kobiecości, nosi najczęściej czerwone lub inne jaskrawe dopasowane sukienki (zwłaszcza w pierwszych sezonach). Peggy jest nieprzewidywalna w swoich zachowaniach, budzi niepokój, to dość skomplikowana postać, więc nosi stroje założone z kilku warstw. Betty żyje zaś pozorami, wygląda na perfekcjonistkę, ale w głębi duszy targają nią sprzeczne emocje, co sprawia, że jest nieszczęśliwa. Nosi suknie koloru przygaszonej żółci, szarości, czy niebieskiego. 
Na potrzeby serialu są szyte nowe stroje, ale również przerabiane te vintage z epoki, metod jest wiele jak podkreśla Janie. Projektantka współpracuje również z firmą Banana Republic, która produkuję specjalnie dla niej linię ubrań Mad Men. Szyk i elegancja lat 60 wraca do łask. Wspominając jeszcze inne zebrane ciekawostki: przy serialu do tej pory pracowało około 50 makijażystów i fryzjerów. Jak widać dość duża ekipa :) To był naprawdę krótki mini przewodnik. Oglądajcie serial i podziwiajcie.    
"Grzeczna" Peggy Olson
Zainspiruj się i wybierz coś dla siebie :)
Mad Men style

I luźna stylizacja na lata 60 :)

4 komentarze:

 1. Zdjęcia fajne ale tv po prostu nie oglądam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez nie oglądam TV, ale od czego jest internet :)

   Usuń
 2. Fajne inspiracje, i w końcu znalazłam Twój blog :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń